Āfrikas cūku mēris mājas cūkām konstatēts vēl vienā saimniecībā Rudbāržu pagastā

Sākums » Aktualitātes » 2022

Āfrikas cūku mēris mājas cūkām  konstatēts vēl vienā saimniecībā  Rudbāržu pagastā
Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka šodien apstiprināts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām vēl vienā mājās cūku novietnē Rudbāržu pagastā, kas atrodas tuvu pagājušajā nedēļā skartajai mājas cūku novietnei. Novietnē atradās 29 mājas cūkas.

12.07.2022.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā ir uzsācis ĀCM apkarošanas pasākumus un veic epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

 

PVD atkārtoti aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atgādina – vasara ir bīstamākais periods, kad ir vislielākā iespējamība ĀCM vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs. Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

 

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi;
  • rūpīgi jādezinficē novietnes teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

 

Šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 8. jūlijā Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā.  Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās vairāk nekā 1 400 cūkas ir likvidētas.

 

Informāciju sagatavoja PVD Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Anna Joffe